1

Koenzym Q10 i nie tylko…

Koenzym Q10 to związek naturalnie występujący w błonach komórkowych ludzi, zwierząt i roślin zwany również witaminą Q lub ubidekarenonem jest niezbędna do funkcjonowania komórek naszego organizmu, ponieważ odgrywa rolę w procesie wytwarzania w nich energii, a także chroni je przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Stabilizuje wszystkie błony komórkowe, czyniąc je odpornymi na szkodliwe czynniki i na utratę różnych substancji z wnętrza komórki (jonów K+, Ca2+, Mg2+  i wody). Ponadto ma właściwości antyoksydacyjne (wiążąc wolne rodniki tlenowe, zapobiega peroksydacji lipidów, uszkodzeniom białek i DNA) i działa wspomagająco w procesie odchudzania, przyspieszając metabolizm.

NA CO DZIAŁA KOENZYM Q10:

Przede wszystkim wyrównanie niedoborów w podeszłym wieku, które wpływają na spowolnienie procesu starzenia. Korzystne działanie koenzymu q10 potwierdzono w otyłości, cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu w niewydolności krążeniowej jak i chorobie niedokrwiennej serca oraz niemiarowości rytmu serca. Zapobiega negatywnym zmianom w mięśniach, sercu, mózgu czy wątrobie, które mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Ma również zdolności do zwalczania już istniejących zmian (w tym nowotworowych i chorób zakaźnych – badania nadal trwają). Trzeba jednak pamiętać, że wraz z wiekiem zmniejsza się poziom koenzymu a jego spadek może wpływać na rozwój chorób takich jak: Parkinsona, Alzheimera czy też stwardnienie rozsiane, pląsawica Huntingtona. Uzupełnianie niedoboru koenzymu Q10 w sposób naturalny polega na włączeniu do diety tłustych ryb i mięs organicznych. Każda dieta lub schemat suplementów wymaga czasu, aby pokazać wyniki, ponieważ organizm w pożywieniu wchłania składniki odżywcze w mniejszym stopniu, wolniej i stopniowo.

KOENZYM Q10 W KOSMETYCE:

Stosuje się go zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie na skórę (krem).  W badaniach zaobserwowano, że jego przyjmowanie przez co najmniej 3 miesiące widocznie poprawia jędrność skóry, zmniejszenie głębokości zmarszczek, głównie wokół oczodołów, ale też w okolicach ust i fałdów nosowo-wargowych.

DLA KOGO KOENZYM Q10:

Zalecenia do stosowania Koenzymem Q10 są dla osób, które odczuwają spadek energii, mają problemy z układem sercowo-naczyniowym, intensywnie trenujące (regeneracja tkanek), a w szczególności dla osób w dojrzalszym wieku nawet po 40 roku życia, ponieważ w tym etapie życia nasz organizm zmniejsza produkcję naturalnego koenzymu. Koenzym Q10 w postaci kuracji wlewów witaminowych jest skutecznym i szybkim sposobem na uzupełnienie wszelkich niedoborów koenzymu Q10, ponieważ składnik odżywczy jest dostarczany bezpośrednio do obiegu, omijając proces trawienia, który nie jest w pełni wydajny.

CIEKAWOSTKA NAUKOWA:

Jak już wiemy koenzym Q10 wspomaga szereg kluczowych procesów dla naszego organizmu, jednym z nich jest spowolnienie procesu starzenia, ale żeby koenzym Q10 w pełni wykorzystywał swoje możliwości niezbędne jest uzupełnienie go w selen. Selen jest kofaktorem reduktazy tioredoksyny, enzymu, który odpowiada za przywracanie koenzymu Q10 do stanu zredukowanego po jego utlenieniu. Wykorzystano tę właściwość w badaniu klinicznym KISEL-10, w którym 4-letnia suplementacja obu tych substancji – koenzymu Q10 i selenu zmniejszyła śmiertelność z przyczyn krążeniowych o połowę! Potwierdzono również, że w grupie otrzymującej suplementację istotnie zmniejszyły się markery biochemiczne włóknienia. Badania KISEL-10, zostały przeprowadzone na 443 pacjentach (50 tys. próbek krwi), prowadzone przez 4 lata w Szwecji w 2013 roku i zostały opublikowane w cenionym czasopiśmie International Journal of Cardiolgy.

NASZEJ DOŚWIADCZENIA I OBSERWACJ:

Z naszych kilkuletnich obserwacji u osób stosujących cyklicznie koenzym Q10 (2-3 razy w roku w formie kuracj) dawał efekty szybszej regeneracji organizmu w szczególności u sportowców i osób intensywnie ćwiczących co objawiało się szybszą redukcją bólu w stawach i mięśniach. A u osób stosujących profilaktycznie, znacznie poprawienie nastroju, zmniejszenie stres i znużenia. Koenzym Q10 w formie kroplówki jest wysoko przyswajalny przez organizm a O jego korzystnych cechach można znacznie więcej poczytać w publikacjach i Internecie, do czego zachęcamy.

Koenzym Q10 – przeciwwskazania: Koenzymem Q10 uznawane jest za dobrze tolerowany i bezpieczne dla organizmu.

Jeśli masz potrzebę zasięgnąć fachowej wiedzy lub Twoje pytanie dotyczy artykułu, zadzwoń i dopytaj, nie pobieramy opłat ze udzielenie podstawowych porad o których piszemy 😊

Podoba Ci się artykuł ?

Opublikuj na Facebook
Opublikuj na LinkedIn